Urlop bez kłótni? To możliwe!

Czy wiesz, że na liście 43 najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka znajduje się urlop (wg skali stresu Holmes i Rahe, 1967)? Ma 13 punktów stresu, czyli o 2 punkty więcej niż święta Bożego Narodzenia  Co zrobić, aby wspólny urlop był prawdziwym odpoczynkiem, a nie źródłem problemów?

Koniec z rutyną

Urlop jako sytuacja zmiany rutynowych nawyków, wymaga pewnego przystosowania. Najczęstsze problemy, jakie mogą się wtedy pojawić to:

 • Konieczność podjęcia wspólnej decyzji, przy często odmiennych potrzebach. Gdzie najlepiej wyjechać, jaki budżet przeznaczamy na wyjazd, jak chcemy spędzić urlop – biernie czy aktywnie? Biorąc pod uwagę same różnice osobowości i odmienne potrzeby partnerów, już na etapie tych decyzji można zaliczyć kryzys. Jeśli jednak uda się zdecydować, przygotować i spakować, to jeszcze nie koniec potencjalnych trudności.
 • Niespełnione oczekiwania i negatywne emocje: miała być ładna pogoda a ciągle leje; hotel miał być piękny, a tu biegają karaluchy; mieliśmy odpocząć, ale dzieci się biją i nie chcą robić tego co im proponujemy. I tak dalej…
 • Nierozwiązane konflikty – w pełni można odpocząć wtedy, gdy w naszym bagażu nie wieziemy starych, nierozwiązanych spraw. Mogą się bowiem odezwać przy jakiejś okazji i całkiem zepsuć atmosferę na urlopie.

Jak mieć udany urlop?

Oto kilka rad, które pomogą uniknąć opisanych powyżej problemów i przygotować się do wakacji:

 1. Komunikacja – to podstawa, nawet jeszcze długo przed urlopem. Rozmawiajmy o tym, jak chcemy spędzić wyjazd, gdzie jedziemy, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć? Podzielmy się organizacją, żeby nie słyszeć od siebie ”To ty miałeś/-miałaś to załatwić!”.
 2. Potrzeby – określcie swoje potrzeby względem urlopu. Czy chcecie odpoczynku aktywnego czy biernego i na czym dokładnie on ma polegać, żeby każdy był zadowolony. Użyjcie wyobraźni, żeby „poczuć” swój wymarzony urlop.
 3. Wnioski z przeszłości – trochę się już znacie, więc przypomnijcie sobie najlepsze i najgorsze urlopy i wyciągnijcie wnioski. Pomyślcie i porozmawiajcie, jak uniknąć błędów z przeszłości.
 4. Opieka nad dziećmi – jeśli jedno z partnerów ma obawę, że nie wypocznie, bo opieka nad dziećmi będzie ciążyła głównie na nim/niej, to koniecznie trzeba o tym porozmawiać. Jeśli okażecie dobra wolę, na pewno uda się wypracować rozwiązanie, które każdemu pozwoli wypocząć, a jednocześnie zapewni sprawiedliwy podział obowiązków.
  Przyzwolenie na niezgodność – nigdzie nie jest napisane, że cały urlop należy spędzić razem 24h na dobę. Jeśli ktoś chce leżeć na plaży, a ktoś chce pozwiedzać zabytki, rozdzielcie się na kilka godzin. Jeśli każdy będzie zadowolony i świadomy, że nie unieszczęśliwia partnera swoją decyzją, zrobi Wam to lepiej niż zmuszanie się do ciągłego bycia razem. Przy dzieciach sprawa może być trudniejsza, ale można przynajmniej pomyśleć nad jakimś rozwiązaniem. Podstawa to życzliwe nastawienie i chęć do kompromisu.
 5. Negocjacje – dziś zrobimy to, co woli jedna osoba, jutro pojedziemy tam, gdzie chce druga. Dbajcie o siebie nawzajem. Dobry wypoczynek to efekt pracy zespołowej.
 6. Przewidujcie – pomyślcie, co może się nie udać. Nie chodzi o negatywne nastawienie, ale raczej o obawy, które mogą zepsuć urlop („Mówiłam, żebyś zrobił przegląd auta”, „Mówiłem, żebyś spakowała…”). Znajdźcie ich rozwiązanie wcześniej, zanim coś wydarzy się w rzeczywistości.
 7. Rozwiążcie aktualne konflikty  przez wakacjami. Zadbajcie o dobrą atmosferę i bądźcie dla siebie wyrozumiali. Nie przejmujcie się drobiazgami. Niech wypoczynek będzie priorytetem. Jeśli pojawią się konflikty, rozwiązujcie je konstruktywnie.
 8. Jeśli przechodzicie kryzys,  rozważcie czy to dobry pomysł, aby jechać razem na wakacje. Niektórym parom w takiej sytuacji dobrze robi kilka dni odpoczynku od siebie, ale jeśli jedna z osób nie wyobraża sobie takiej „separacji”, to może być ryzykowne rozwiązanie. Z drugiej strony czasem dopiero na urlopie mamy więcej czasu, żeby spokojnie porozmawiać, co może poprawić wzajemne relacje. A u niektórych kryzys się zaostrza. Niestety nie ma na to jednej prostej recepty, więc rozważcie waszą indywidualną sytuację i podejmijcie najlepszą w waszym przekonaniu decyzję.

Urlop to niepowtarzalna okazja nie tylko do odpoczynku, ale też do tego, aby spędzić z sobą więcej czasu, nie przejmować się terminami, śmiać się i rozmawiać. Zmiana otoczenia zwykle działa pozytywnie, można odświeżyć swoją więź, nacieszyć się sobą i wspólnym czasem z rodziną. Warto więc zrobić co w naszej mocy, aby był to dobrze wykorzystany czas.

autor: Sylwia Hofman-Bałdyga
blog: www.uratujswojzwiazek.pl

zdjęcie: Hasan Almasi www.unsplash.com