Miłość idealna

Romantyczne dzieje miłosne bohaterów filmów i książek uczą nas od wczesnego dzieciństwa, że miłość i związek z ukochaną osobą to sielanka. Tymczasem prawdziwy, realny związek to kompromisy, kryzysy i konieczność zaakceptowania wielu wad i słabości żony lub męża. Dokonujemy konfrontacji miłości z książek z miłością realną, prawdziwą. Poeci i pisarze, miejcie się na baczności!

Pieśń nad pieśniami

Krytycy literatury zgodnie przyznają, że biblijna Pieśń nad Pieśniami jest jednym z najwspanialszych, najbardziej doniosłych utworów o miłości w dziejach ludzkości! Opisuje miłość idealną, doskonałą, pozbawioną własnych pragnień i oczekiwań; opisuje miłość pełną bezgranicznej akceptacji i cierpliwości.

W czeluście Hadesu za ukochaną

Kultura starożytna pozostawiła nam setki przepięknych utworów o miłości romantycznej, dramatycznej, bezkompromisowej. Orfeusz tak bardzo tęsknił za swoją ukochaną Eurydyką, że z miłości do niej decyduje się nawet przekroczyć progi hadesu, aby tylko znowu spotkać się z miłością swego życia. Penelopa, mimo kilkudziesięciu lat tułaczki Odysa i zalotów wielu innych mężczyzn, pozostała mu wierna.

Zmieniały się epoki literackie, jednak motyw miłości idealnej żywy był w literaturze przez kolejne stulecia. Miłość Tristana i Izoldy, za ich życia silniejsza niż bariery społeczne, przetrwała nawet ich śmierć. Romeo i Julia kochają się tak bardzo, że ich nieskończona miłość doprowadza do samobójstwa kochanków. Młody Werter także kocha miłością bezgraniczną, która doprowadza go do śmierci. Jacek Soplica, w wyniku nieszczęśliwej miłości, pozostaje sam i postanawia zostać zakonnikiem.

Literatura kontra rzeczywistość

Miłosne dzieje bohaterów literatury wspaniale się czyta. Z zapartym tchem śledzimy romantyczne losy głównych postaci. Czy jednak pamiętamy o tym, że… to tylko książka i fantazja artystyczna pisarzy i poetów?

O miłości idealnej. Od kołyski.

Już w przedszkolu czytamy dzieciom historię Kopciuszka, która spotkała miłość swego życia. Niemal każda przedszkolna bajka kończy się słowami “i żyli długo i szczęśliwie”. Wchodzimy w dorosłość obrośnięci archetypem miłości romantycznej, idealnej, silniejszej niż wszystkie przeciwności losu i… jesteśmy rozczarowani tym, że nasz związek tak bardzo odbiega od naszych wyobrażeń. czy oznacza to, że powinniśmy spalić na stosie książki o miłości idealnej, abyśmy nie byli rozczarowani naszymi prawdziwymi związkami? Oczywiście, że nie. Ważna jest optyka, perspektywa i właściwa interpretacja. Podczas omawiania lektur dzieci w szkole powinny być uczone, że idealna miłość z książek nie jest wiernym opisem rzeczywistości, a jedynie drogowskazem, mapą, inspiracją. Dzieje miłości, która jest silniejsza niż wszystko powinny dodawać nam sił, by każdego dnia umacniać nasze relacje. Czytanie książek o idealnej miłości w takiej optyce pozwoliłoby nie tylko uniknąć rozczarowań, ale i dodać nam sił, gdy codzienne troski i kłopoty przysłaniają nam to, co w życiu najważniejsze. Miłość.

 
zdjęcie: Jared Sluyter www.unsplash.com