Jeśli nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze

Dla wielu par pieniądze stanowią trudny temat do rozmowy. Unikanie konfrontacji jedynie potęguje problem, a dodatkowo uniemożliwia rozsądne zaplanowanie wspólnego budżetu. Drobne i większe kłamstwa dotyczące ilości wydanych pieniędzy czy ukrywanie zakupów rodzi poważne konflikty. Podpowiadam zatem, jak w trzech prostych krokach zażegnać tego typu kłótnie.

Zastanów się nad sobą

Na początek zastanów się nad swoim stosunkiem do finansów. Często jest on ukształtowany poprzez doświadczenia z przeszłości. Jeżeli np. jesteś rozrzutna, a Twój partner należy do ludzi oszczędnych, bądź na odwrót – Ty masz lekkość w wydawaniu pieniędzy, a żona liczy każdy grosz – macie całkowicie inne podejście do pieniędzy. Może to wynikać z problemów finansowych albo bardzo dobrej sytuacji materialnej w domu rodzinnym.

Warto zadać sobie pytanie o to, w jaki sposób rozporządzano pieniędzmi w Waszych rodzinach, kiedy dorastaliście, jakie finansowe zasady obowiązywały Ciebie i Twoje rodzeństwo, a jakie Twojego Męża. A co ważniejsze, jakimi regułami kierujecie się obecnie. Aby zrozumieć stanowisko męża, spróbuj dowiedzieć się, jak wyglądało to w jego przypadku. Wasz stosunek do wydawania w znacznym stopniu tłumaczą nawyki wyniesione z domu. Z pewnością pomoże Wam to odnaleźć wspólny język.

O wiele łatwiej jest dogadać się z osobą o podobnych doświadczeniach i podejściu do kwestii materialnych, jednak wystarczy odrobina wyrozumiałości, by odnaleźć równowagę i zażegnać kłótni o pieniądze.

Rozmowa na temat zmian

Kiedy zrozumiecie już, skąd wzięło się takie a nie inne podejście do rozporządzania pieniędzmi, warto szczerze i spokojnie porozmawiać na temat zmian, jakie należy wprowadzić, by uniknąć konfliktów na tym polu. Ważne jest, by dokładnie opowiedzieć o tym, co w zachowaniu małżonka drażni nas najbardziej i pozostać otwartym na wyjaśnienia, i propozycje.

Pamiętajmy jednak, że nikt nie zna nas lepiej, niż my sami, dlatego ważne jest, by nie składać obietnic bez pokrycia. W nieodległej przyszłości może doprowadzić to do jeszcze większego konfliktu. Fakt, że nie jesteście w stanie zgodzić się ze sobą we wszystkich kwestiach nie oznacza, że stanowicie przykład źle dobranego małżeństwa. Wiele par boryka się z problemami, w których osiągnięcie kompromisu jest dla nich niemożliwe, a mimo to tworzą szczęśliwy związek. Bez obaw. Potrzebujecie czasu i cierpliwości.

Domowy budżet

Dobrym pomysłem będzie przygotowanie domowego budżetu. Nie jest to jednak to samo, co spisywanie wydatków. Spisywanie wydatków to dokumentowanie przeszłości, a budżet domowy to planowanie przyszłości. Dzięki temu będziecie mieć kontrolę nad finansami i plan, jak nimi zarządzać.

Przykładowo na jednej stronie możecie spisać wszystkie przychody oraz wydatki stałe (tu mieszczą się opłaty mieszkaniowe) i jednorazowe (np. zakup podręczników szkolnych dla dzieci), które planujecie na dany miesiąc. Na drugiej stronie zapiszcie wydatki nieregularne (np. przegląd samochodu, wizyta u stomatologa, prezenty świąteczne). Na trzeciej niech się znajdzie Wasz plan oszczędzania oraz podsumowanie oszczędności.

Najważniejszy jest Twój współmałżonek

Jeśli Wasze kłótnie są naprawdę poważne i zdarzają się zdecydowanie zbyt często, warto zastanowić się czy źródłem problemu są rzeczywiście pieniądze. Być może chodzi o znacznie więcej – nieumiejętność docenienia drugiej osoby, zbyt małe zaangażowanie w związek, diametralnie różne priorytety.

Problemy finansowe niejednokrotnie stanowią tylko przysłowiowy wierzchołek góry lodowej. Warto wówczas pomyśleć czy zależy Wam na współmałżonku na tyle, by podjąć walkę o naprawę relacji. Nie wystarczy zaangażowanie jednej ze stron. Obydwoje wyrazić musicie gotowość do pracy nad sobą i swoim zachowaniem.

Kluczem do udanego związku jest ustanowienie właściwej hierarchii wartości. Największy wysiłek powinniśmy włożyć nie w to, by na naszym koncie pojawiały się coraz większe sumy, a w to, by relacja, którą tworzymy, opierała się na wzajemnym szacunku i szczerości. Pamiętajmy, że pewnych rzeczy po prostu nie da się kupić.

 

autor: Kamila Magdalena Wysocka

zdjęcie: Fabian Blank www.unsplash.com