Jak zadbać o kobietę w ciąży?

1. Zapełniaj lodówkę
Szczególnie bogata w te produkty, których ona na co dzień nie je. Rzeczy, które może zjeść na raz kobieta w ciąży, to zarówno te legendarne, jak ogórek z dżemem, jak i mniej oczywiste. I dużo, dużo słodyczy. Marchewki. Pomidory. Sok z kiszonej kapusty. Naleśniki. Wciąż jest głodna? Lody! Wszystko, i – powtórzę raz jeszcze z przymrużeniem oka – dużo.

2. Szanuj zmiany, które nastają
Kobieta, w której rozwija się nowe życie, będzie się zmieniać. Nawet, jeśli dla Ciebie wciąż wygląda jak Mila Kunis skrzyżowana z Cameron Diaz, sama zauważa, że to i owo zaczyna się zmieniać. Ilekroć zapyta czy nadal się Tobie podoba, zapewniaj ją, że tak właśnie jest. Mów jej często, że jest najpiękniejsza i najwspanialsza.

3. Współczuj jej, gdy wymiotuje
Jeśli Twoja żona tylko pomyśli o czymś, co normalnie sprawiałoby jej przyjemność: porannym toście z serem, pączku z różą czy chociażby czekoladowym mleku, puszczają wszelkie hamulce. Nawet woda czy zdrowy, świeżo wyciśnięty sok z marchewki, mogą wywołać katastrofę. Dlatego wspieraj ją. I prowadź samochód wolniej niż zazwyczaj, bo to tylko spotęguje mdłości.

4. Kobieta w ciąży potrafi wyczuć dowolny zapach z bardzo dużej odległości
Szczególnie, jeśli to zapach nieprzyjemny, a za taki może uchodzić wszystko: Twój żel pod prysznic, woda kolońska, łosoś w sklepie lub pastylka do zmywarki. Nawet jej ukochana, skórzana torebka może ją odrzucać. Dlatego postaraj się zawczasu otoczyć przedmiotami bezzapachowymi.

5. Nie każ jej się „wstrzymać”
Musisz znaleźć toaletę – błyskawicznie. Teraz przydadzą się te wszystkie magiczne aplikacje na Smartfona, które lokalizują najbliższą restaurację, względnie doświadczenie wyniesione z harcerstwa. Pamiętaj, toaletę znajdziesz: na stacji metra, w centrum handlowym, w kawiarni lub jakimkolwiek innym przybytku gastronomicznym, w mieszkaniu Twojego najlepszego kumpla czy jej koleżanki.

6. Nie oczekuj od niej wysiłku fizycznego
Pierwszy trymestr ciąży to jedna wielka „Królewna Śnieżka”. Drugi to przypływ energii, więc nie zdziw się, jak Twoja połówka zacznie realizować nowy pomysł na biznes, co nie potrwa długo, a kończeniem będziesz musiał zająć się Ty, bo w trzecim trymestrze może boleć ją wszystko. Szybko się męczy, dostaje zadyszki wchodząc po kilku stopniach. Należy się jej odpoczynek.

7. Bądź tym silniejszym i spokojniejszym
Jeśli do tej pory dzieliliście się spodniami, to teraz czas, byś przywdział je na stałe. Ona bez przerwy się martwi. Dziecko za dużo się rusza. Nie rusza się wcale. Ona źle się czuje. Albo właśnie wręcz przeciwnie, a przecież w Internecie jest napisane, że powinna. Dużo śpi. Nie może zmrużyć oka. Sama sobie podnosi poprzeczkę: będzie najlepsza w tym, co robi, a dziecko będzie miało w brzuchu warunki szklarniowe.

8. Akceptuj zmienne nastroje
Nie wiesz, do czego zdolna jest, i jak długi ma lont, ciężarna kobieta. Ona też nie wie. Jedno jest pewne: nie chcecie wiedzieć. Jeśli więc zaczyna płakać na „Akademii Policyjnej” nie rób wielkich oczu. Hormony to rzecz wielka.

9. Ogranicz kolegów i używki
Myślałeś, że nic się nie zmieni? Kochany…, wręcz przeciwnie. Macie ostatnie miesiące tylko we dwoje, więc je wykorzystujcie wspólnie. Jeśli to teraz zaniedbasz, najbliższa okazja do nadrobienia zaległości nastąpi dużo później.

10. Matka Twojego dziecka jest jedyna
Była i będzie. Musisz zrobić wszystko, by miała tego świadomość. Gwałtownie obniżające się postrzeganie własnej atrakcyjności przez Twoją żonę sieje już spustoszenie w jej głowie. Zapewnij ją o swoich uczuciach, wyrażaj te uczucia poprzez jeszcze większe zaangażowanie niż dotychczas i wspieraj ją zawsze kiedy tego potrzebuje. W najbliższych miesiącach zajmij się pomocą, ogarnianiem spraw i wspieraniem. Negocjacje nowych warunków odłóż w czasie, tak będzie zdrowiej i bezpieczniej dla Was… trojga.

Powodzenia TATUSIU!

 

autor: Kamila Magdalena Wysocka

zdjęcie: Nathan Dumlao www.unsplash.com