Jak w narzeczeństwie skupić się na małżeństwie?

Narzeczeństwo to taki dziwny czas, w którym teoretycznie powinniśmy upewniać się w swoim wyborze przyszłego współmałżonka i coraz lepiej poznawać, a w rzeczywistości często sprowadza się on do organizacji ślubu i wesela. Odhaczanie kolejnych zadań z listy „to do” bywa bardzo stresujące i generuje mnóstwo konfliktowych sytuacji. Do tego dochodzą oczekiwania rodziny, ograniczone finanse i własne marzenia. Jak w tym wszystkim nie zapomnieć o najważniejszym? Jak pośród wyboru sali, fotografa i kwiatów znaleźć chwile na pielęgnację związku? Jak przygotowywać się do małżeństwa podczas przygotowań do ślubu?

Przede wszystkim należy zastanowić się nad swoimi priorytetami. Pomyśleć o tym, co jest dla nas konkretnie najważniejsze. Czy chcemy całe nasze siły i czas poświęcać na dogrywanie szczegółów ślubu? Czy chcemy pielęgnować związek, który za chwilę przejdzie na inny etap i już nigdy nie będzie w tym samym miejscu, w którym jest teraz? Czy chcemy narzeczeństwo przegadać na temat ślubnych trendów czy może naszych wyobrażeń i planów na wspólną przyszłość?

Poniżej przedstawiam kilka sposobów jak podczas narzeczeństwa znaleźć czas na dbanie o związek.

1. Delegujcie zadania
Zastanówcie się, co możecie i chcecie powierzyć innym. Może się okazać, że mama chętnie zajmie się poszukiwaniem odpowiedniej florystki, a świadek ma kumpla wynajmującego eleganckie samochody. Poproście przyjaciół, druhny i drużbów, jeśli będą na Waszym ślubie, by włączyli się w przygotowania. Nie wykorzystujcie ich, ale korzystajcie z ich obecności. Prostszą (i nie zawsze droższą) opcją jest skorzystanie z usług konsultanta ślubnego.

2. Wybierzcie dobre wyjazdowe nauki przedmałżeńskie
Możecie się wkurzać, że coś takiego jest w ogóle wymagane albo dobrze wykorzystać czas, który i tak musicie poświęcić na jakieś nauki. Poszukajcie opinii w internecie, popytajcie znajomych i znajdźcie takie nauki, które będą Wam obojgu odpowiadać, i z których wyniesiecie dla siebie jak najwięcej. Wyjazdowe weekendy dla narzeczonych często są merytorycznie lepiej przygotowane niż nauki organizowane w najbliższych parafiach.

3. Skorzystajcie z warsztatów dla narzeczonych
Oprócz obowiązkowych przed ślubem kościelnym nauk, możecie wybrać się na inne warsztaty lub konferencje na temat relacji. Jeśli nie uda Wam się znaleźć nic dedykowanego specjalnie narzeczonym, popytajcie o spotkania dla par, w których moglibyście wziąć udział.

4. Czytajcie książki na temat relacji
Książki o związkach ogólnie, o małżeństwie, o rodzicielstwie, o różnicach między kobietami a mężczyznami. I rozmawiajcie o nich koniecznie. Czytajcie oboje te same książki lub różne i wymieniajcie się uwagami. Zapewniam Was, że pojawi się mnóstwo ważnych tematów do omówienia przed ślubem.

5. Wyjedźcie gdzieś przed ślubem
Po prostu na małe wakacje albo tzw. weekendowy city break. Chodzi o to, żeby na trochę wyrwać się z przygotowań ślubnych, oczyścić umysł, odstresować się i spędzić czas razem. Bez ciągłego podejmowania decyzji i rozmów na temat garnituru i kolorów przewodnich.

6. Nie zapominajcie o randkowaniu
Możecie się nawet umówić, że konkretnie w każdy piątek albo co drugą sobotę będziecie urządzać sobie randkę bez rozmów na temat organizacji wesela. Znajdujcie czas po prostu na bycie razem, a nie tylko załatwianie przedślubnych spraw.

Ostatnia rada na koniec. Pamiętajcie, że ślub to tylko jeden dzień, a małżeństwo to cała reszta Waszego życia. Warto poświęcić czas na przygotowania proporcjonalnie do tego czasu.

zdjęcie: Ashley Whitlatch www.unsplash.com