Ile powinno trwać narzeczeństwo?

Pamiętam, jak byliśmy u mojego dziadka powiedzieć o zaręczynach. Jednym z pierwszych pytań było to o datę ślubu. Kiedy powiedzieliśmy, że chcemy się pobrać za dwanaście miesięcy, bardzo się zdziwił, po co czekać tak długo. Nas za to zdziwiło jego zdziwienie. Wydawało nam się, że jest to odpowiedni czas, żeby wszystko na spokojnie zorganizować, a jednocześnie mieć czas na coraz lepsze poznawanie siebie – na przezywanie narzeczeństwa.

Inaczej ten rok odebrali nasi znajomi, dla których to był „tylko rok”. Wspominali o rezerwacji sali weselnej i zespołu na 2 lata do przodu. Opowiadali historie znajomych, którzy nie mogli znaleźć odpowiednich usługodawców. Dla innych to po prostu było „za szybko”.

Ile powinno trwać narzeczeństwo?

Nie wiem. Nikt Wam tego nie powie dokładnie, bo każdy może czuć inaczej. Jest jednak taka jedna odpowiedź, którą kiedyś usłyszałam, i z którą się bardzo zgadzam.

Narzeczeństwo powinno trwać nie za długo i nie za krótko.

Nie za długo, żeby nie okazało się, że żyjecie już i tak jak mąż i żona, więc ślub za wiele nie zmieni w Waszej codzienności. Żeby nie znudzić się sobą, żeby nie przeżywać problemów, którym w małżeństwie stawilibyście czoła, a przed nim możecie nie podołać. Nie za długo, żebyście się nie rozstali z nudów i przyzwyczajenia. Nie za długo też dlatego, żeby nie wyszło na to, że wcale tego ślubu nie chcecie, że się boicie i przekładacie datę, bo Wam wygodnie w narzeczeństwie, ale jako mąż i żona to wcale się nie widzicie.

Nie za krótko, żeby nie podejmować pochopnych decyzji, żeby być świadomym, co małżeństwo ze sobą niesie. Żeby zdążyć się dobrze poznać, żeby ustalić wszystkie istotne kwestie i poznać swoje zdanie na kluczowe życiowe tematy. Nie za krótko, żeby dać opaść emocjom zaręczyn i pobyć trochę w tym stanie narzeczeńskim, żeby trzeźwo patrzeć na przyszłość we dwoje. Żeby się nie wykończyć szybką organizacją ślubu i wesela, i żebyście byli z niego zadowoleni. Bo to wymaga jednak trochę czasu i masę zaangażowania.

Nie każde narzeczeństwo musi kończyć się ślubem

Jeśli po kilku latach związku nie masz pewności, co do Waszej przyszłości, jeśli nie widzisz Was razem jako męża i żony to prawdopodobnie już nie zobaczysz. Jeśli po kolejnym roku narzeczeństwa wciąż nie wiesz, czy chcesz z nią lub z nim być na zawsze, to co da Ci taką pewność? Czy jest coś, co Cię przekona? A może już wiesz, że nie powinniście być małżeństwem, że nie chcesz tego, ale jednak jest Ci dobrze tak, jak jest teraz?

Nie marnujcie swojego czasu. Jeśli dorośli ludzie nie myślą o sobie poważnie, jeśli wiedzą, że ich związek nie ma przyszłości, to czy to nie jest właśnie strata czasu i brak szacunku do siebie nawzajem?

Miesiąc, rok, 5 lat?

Dla jednych rok narzeczeństwa będzie optymalny, innym wystarczą 3 miesiące, a jeszcze inni będą potrzebowali 3 lat. Im związek krótszy przed zaręczynami, tym dłuższe narzeczeństwo, by się dobrze poznać. Teoretycznie tak by mogło być, ale co jeśli para zna się od dziecka? Może im wystarczy kilka miesięcy razem? Z drugiej strony patrząc, jeśli związek trwa od końca podstawówki, to z pewnością będzie dłuższy przed ślubem niż pary, która dopiero spotkała się w wieku 38 lat.

Niech narzeczeństwo trwa tyle, ile tego naprawdę potrzebujemy. Bez pytań o wszelkie powinności, a jedynie o nasze realne potrzeby – nasze własne i przyszłego małżonka.

 

zdjęcie: Roberto Nickson www.unsplash.com